BIURO PRASOWE

Kontakt dla mediów:

Halina Pilonis
e-mail: hpilonis@pzppf.com.pl
telefon: 516387770

Leki biologiczne dla Polski

W ramach Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków wyodrębniła się sekcja Leki Biologiczne dla Polski, która zajmie się działaniami na rzecz zwiększania dostępu polskich pacjentów do terapii biologicznych oraz rozwojem ich produkcji w naszym kraju.


Krajowi Producenci Leków dostarczają na polski rynek konkurujące ceną leki biologiczne. Zrewolucjonizowały one medycynę, bo okazały się skuteczne w leczeniu chorób, z którymi wcześniej nie potrafiliśmy sobie poradzić. 

Pierwszy lekami biologicznymi były rekombinowany ludzki hormon wzrostu, rekombinowane insuliny i heparyny drobnocząsteczkowe. W połowie lat 80. ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze przeciwciała monoklonalne, dzięki którym wiele nowotworów z chorób śmiertelnych zmieniło się w przewlekłe, cierpiący na choroby reumatyczne nie stali się inwalidami, pacjenci z chorobami zapalnymi jelit wrócili do normalnego życia, a chorym z ciężką postacią łuszczycy ustąpiły zmiany na skórze.

Firmy wprowadzające na rynek nowe leki biologiczne przez około 20 lat korzystają z monopolu rynkowego. Po wygaśnięciu ochrony patentowej i monopolu inni producenci zaczynają wytwarzać te leki. Konkurencja na rynku znacząco obniża ich ceny, nawet o 80%.  W latach 2006 -2023 Europejska Agencja Leków zarejestrowała prawie 80 leków biologicznych konkurujących ceną wobec 17, którym wygasła wyłączność na rynku. Średnio na jeden tracący monopol lek przypadło czterech konkurentów. A im większa konkurencja na rynku, tym większy spadek cen, na czym zyskują pacjenci i systemy ochrony zdrowia.

Jednak w Polsce mimo obniżek cen nawet o 80% dostępność terapii biologicznych jest kilkunastokrotnie niższa niż w innych krajach UE. Leczenie biologiczne w naszym kraju dostępne jest jedynie w programach lekowych w szpitalach. A z powodu nadmiernego obciążenia szpitali zwiększanie liczby leczonych pacjentów staje się niemożliwe. Dlatego terapie te należy udostępnić również w poradniach. To poprawi komfort życia chorych, bo nie będą musieli jeździć do oddalonych często o kilkaset kilometrów szpitali jedynie na podanie leku.

Leki Biologiczne dla Polski wspólnie prof. Brygidą Kwiatkowską, konsultantką  krajową w dziedzinie reumatologii oraz Violettą Zajk, prezeską stowarzyszenia pacjentów z chorobami reumatologicznymi 3majamy się razem apelują do resortu zdrowia o udostępnienie leków biologicznych w poradniach ambulatoryjnych prezentując propozycję rozwiązań umożliwiających wprowadzenie takich zmian.

Leki Biologiczne dla Polski zabiegają też, aby w ramach Rządowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022–2031 jak najwięcej środków przełożyło się na rozwój produkcji leków biologicznych w Polsce.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu
Farmaceutycznego – Krajowi
Producenci Leków

Ul. Bobrowiecka 8
00-728 Warszawa

Nr tel: +48 22 245 26 85