ETYKA
Celem PZPPF jest działanie na rzecz ochrony praw krajowych producentów leków oraz reprezentowanie zrzeszonych w nim podmiotów wobec organów władzy, administracji rządowej, samorządu terytorialnego, związków zawodowych oraz organów Unii Europejskiej.
Związek zarejestrował swoją działalność 2 września 2002 roku.
ETYKA
Etyka stanowi fundament działalności firm zrzeszonych w PZPPF. Najważniejsze zasady dotyczące aktywności firm członkowskich, ich polityki w zakresie przejrzystości i budowy relacji ze środowiskiem medycznym opisane są w Kodeksie Etycznym 2020 Medicines for Europe.
Kodeks ustanawia wspólne standardy etyczne, które regulują interakcje przemysłu ze środowiskiem ochrony zdrowia i promuje przejrzystość w branży farmaceutycznej.
Określa standardy i zasady promujące zaufanie, odpowiedzialne postępowanie i wzajemny szacunek w relacjach pomiędzy firmami farmaceutycznymi, a także w kontaktach ze środowiskiem opieki zdrowotnej, w tym osobami wykonującymi zawody medyczne, organizacjami ochrony zdrowia, pacjentami i organizacjami pacjentów.
Regulacje
w zakresie przejrzystości
Zgodnie z przyjętymi przez PZPPF zasadami i standardami przejrzystości, każda z firm należących do Związku przedstawia informacje na temat zakresu i charakteru współpracy ze środowiskiem ochrony zdrowia.
Zasady te obejmują kontakty i pracę z przedstawicielami zawodów medycznych, organizacjami ochrony zdrowia oraz organizacjami zrzeszającymi pacjentów.
Na podstawie przyjętych regulacji opinia publiczna będzie mogła zapoznać się z informacjami na temat m.in. przekazanych honorariów, wsparcia udziału w konferencjach czy grantów na badania naukowe.
Kodeks Etyczny Medicines for Europe, której PZPPF jest członkiem, określa ramowe zasady i standardy, które mają promować zaufanie, odpowiedzialne postępowanie i wzajemny szacunek w relacjach pomiędzy firmami farmaceutycznymi a środowiskiem ochrony zdrowia, w tym osobami wykonującymi zawody medyczne, organizacjami ochrony zdrowia, pacjentami i organizacjami pacjentów.
Organem powołanym do wiążącej interpretacji Kodeksu Etyki przy rozpoznawaniu poszczególnych spraw dotyczących jego naruszeń jest Sąd Dyscyplinarny PZPPF. Nie jest on jednak właściwy do rozpatrywania spraw, w których wszczęto postępowanie przed organami administracji państwowej, sądami powszechnymi lub sądem polubownym bądź przeprowadzono takie postępowanie zakończone merytorycznym rozstrzygnięciem.
Zgodnie z przyjętymi przez PZPPF standardami przejrzystości, każda z firm członkowski przekazuje co roku informacje dotyczące zakresu i charakteru współpracy ze środowiskiem medycznym oraz wartości zaangażowanych w to środków. Zebrane od firm informacje PZPPF prezentuje w postaci Raportu Przejrzystości.
Firmy zrzeszone w naszym Związku, podobnie jak wszystkie firmy reprezentowane przez Medicines for Europe w całej Unii Europejskiej, stosują w swojej działalności Kodeks Etyczny Medicines for Europe. Dokument ten reguluje m.in. zasady współpracy z organizatorami konferencji naukowych dla profesjonalistów medycznych, standardy takich konferencji oraz zasady przejrzystości w zakresie transferów korzyści.